Slovník pojmů v autopůjčovně

Nikdo z nás se nenarodil jako odborník na všechno a proto byste se měli ve vlastním zájmu seznámit se základními pojmy, se kterými se v případě pronájmu aut (a nejen aut) můžete setkat.

Záloha neboli kauce

Se zálohou, respektive kaucí jste se mohli v životě potkat už mnohokrát. Skládáte ji v podstatě kdykoli, kdy přebíráte něco, co má vyšší hodnotu. Byt, dům, motorku, loď, lyže, kolo a samozřejmě
i v případě zapůjčení auta. Její výše závisí od hodnoty vozu a především na samotné autopůjčovně. Je záloha nebo kauce špatná? Není. Vy byste pronajali byt nebo svůj majetek bez složení kauce? Myslím si, že ne.

Cena bez DPH

Některé autopůjčovny uvádí svůj ceník služeb s informací, že se jedná o ceny bez DPH. Protože je z pravidla nejčastějším klientem autopůjčoven podnikatel (právnická osoba nebo fyzická osoba podnikající), který si DPH odečte, jsou tyto částky uváděny tímto způsobem.

Jako soukromá osoba nepodnikající nebo fyzická osoba podnikající, avšak neplátce DPH zaplatíte cenu s DPH a to bez možnosti odečtu. Výše DPH je v současné době 21% vyšší. Jenom pro upřesnění, autopůjčovna těchto 21% odvede v plné výši státu. Pokud je tedy cena bez DPH 1 000 Kč, pak je celková cena včetně DPH 1 210 Kč.

Denní limit kilometrů

Při pronájmu vozidla byste měli počítat také s limitem najetých kilometrů. Každá autopůjčovna může mít limity jiné a to především s ohledem na jejich denní sazbu nájmu. Je pravděpodobné, že pokud má některá půjčovna výhodný ceník za pronájem, nenabídne vám neomezené kilometry. Chrání se tak před řidiči taxi služeb, kteří by si půjčili vůz za zvýhodněnou cenu, která je spočítána pro běžného člověka, kterému bohatě stačí např. 200 kilometrů na den a řidič taxi služby by najel klidně 1000 km. Omezování nájezdu není nic proti ničemu. Jenom si na něj dejte pozor, aby vás při vrácení něco nepřekvapilo. Denní limit kilometrů najdete 100% v každé smlouvě.

Spoluúčast

Pokud se budeme bavit o vozidlech, které stojí statisíce korun, je ve vlastním zájmu autopůjčovny, aby byl jejich vozový park pojištěn. Určitě všichni víme, že povinné ručení je (a nečekaně je to i v jeho názvu) ze zákona povinné. To má každé vozidlo sjednané kvůli škodám, které mohou vzniknout třetím osobám. Pokud však způsobíte škodu na zapůjčeném vozidle, někdo ji zaplatit musí. Představte si, že půjčíte kamarádovi auto a on ho poškodí. Asi by se vám nelíbilo, kdyby vám řekl „promiň“ a škodu byste musel/a zaplatit vy. Od toho je tu havarijní pojištění které tyto škody kryje, avšak u které je současně sjednaná i nějaká spoluúčast.

Výše spoluúčasti je zcela individuální a záleží na sjednané smlouvě mezi autopůjčovnou (pojistníkem) a pojišťovnou. Nejčastěji se setkáte se spoluúčastí 10% a minimálně 10 000 Kč. S vyšší hodnotou vozu tyto spoluúčasti samozřejmě rostou. Pokud např. způsobíte škodu 300 tisíc korun, při spoluúčasti 10% zaplatíte 30 tisíc. Není to sice málo, ale lepší než 300 tisíc.

Některé autopůjčovny nabízejí dokonce možnost sjednání nulové spoluúčasti. Sice si za tuto službu připlatíte, na druhou stranu máte jistotu, že v případě zaviněné nehody už nic nezaplatíte.

Denní sazba / nájemné

Jednoduše řečeno se jedná o hodnotu, kterou zaplatíte za jeden den. Pokud je denní sazba 1 000 Kč při pronájmu na 14 dní, logicky pak za nájemné zaplatíte 14 000 Kč. Pamatujte si, že denní sazba není rozhodující faktor při výběru správné autopůjčovny. Budu tomu věnovat samostatný článek.

Automatická převodovka – DSG

Pokud jste doposud řídili pouze automobil s manuální převodovkou, můžete narazit na výraz DSG. Z anglického překladu Direct Shift Gearbox to znamená převodovka s přímým řazením, jednoduše řečeno „automat“.

Adaptivní tempomat

Neplést si s běžným tempomatem, kzrtému osobně říkám „hloupý tempomat“, protože drží rychlost pouze podle toho, jak ho nastavíte. Oproti tomu adaptivní tempomat dokáže reagovat na provoz před vámi. Osobně jsem se do něj „zamiloval“ během pár minut. Nastavení je podobné, protože si zvolíte maximální rychlost, kterou autu dovolíte jet, ale současně i volíte bezpečnou vzdálenost mezi autem před vámi. Pokud auto před vámi zpomalí, díky adaptivnímu tempomatu zpomalí váš vůz také. Není to skvělé jenom mimo město, kde nejčastěji používáte běžný tempomat, ale i ve městě. Nezapomeňte však, že jediný, kdo řídí vůz je řidič = pravděpodobně vy.

Běžný tempomat

Udržuje konstantní rychlost, kterou řidič nastaví. Využívá se při dlouhých trasách a oproti adaptivnímu tempomatu neumí reagovat na provoz před vámi.

Silniční daň

Stejně jako musíme platit daň z přidané hodnoty (DPH) nebo daň z nemovitosti, dle platných legislativ musí každý podnikatel zaplatit za vozidla, která jsou určená k podnikání tzv. silniční daň. Tu hradí vždy jeho majitel a to i v případě, že si vůz zapůjčila soukromá osoba. Výše silniční daně závisí na stáří vozu. Vy ji jako nájemce nikdy platit nebudete.

Pronajímatel

Osoba (fyzická i právnická), která v našem případě pronajímá vozidlo nájemci, tedy vám.

Nájemce

Osoba (fyzická i právnická), která si v našem případě zapůjčí vozidlo od pronajímatele. Pokud si chcete půjčit vůz, jste to vy.

Nezaviněná dopravní nehoda

Jednoduše řečeno je to nehoda u které je viníkem někdo jiný, než vy. Dám příklad. Řidič jiného vozu nám nedá přednost a dojde ke srážce. Viníkem nehody je on. POZOR! Nezapomeňte, že v případě zapůjčení vozidla máte povinnost zavolat PČR!

Zaviněná dopravní nehoda

Jedná se o nehodu, ve které jste viníkem vy. Nabouráte do zaparkovaného vozu, nedáte přednost v jízdě, apod. I v těchto případech musíte zavolat PČR!

Totální škoda

Pokud dojde k poškození vozidla a pojišťovna rozhodne, že se vůz nevyplatí opravovat, vzniká tzv. totální škoda. S tímto pojmem se můžeme setkat také v případě, že vám zapůjčené vozidlo někdo ukradne.

Náhradní vozidlo ZDARMA

V případě nezaviněné dopravní nehody máte ze zákona nárok na zapůjčení náhradního vozidla zcela zdarma a to po celou dobu, která je nezbytná k opravě vašeho vozidla.