Pokuty za rychlost – absurdní útok na autopůjčovny

Přestože se snažím na tomto webu upozorňovat své čtenáře na nekalé praktiky autopůjčoven, musím tentokrát vyjádřit svůj nesouhlas s článkem, který vyšel na SeznamZpravy.cz. Jeho přesný název je „Pozor na autopůjčovny. Za překročení rychlosti můžete přijít o desítky tisíc, i když vás nechytí radar“. Cítím to jako veřejné „linčování“ autopůjčoven, které chrání sebe sami před problémem, o kterém už SeznamZpravy.cz nepíší. Oč jde? Jdeme na to!

Jak rozhodl Ústavní soud ČR

Pokusím se celou situaci popsat na jednoduchém případu. Půjčím na víkend auto a během této doby zaznamená úsekový radar ve Vysokém Mýtě porušení rychlosti o 25 km/h. Auto není napsané na mě, ale provozovatelem je autopůjčovna a právě ona dostane od úřadu výzvu k úhradě pokuty. Její výše je v „prvním kole“ nejnižší a může být např. 800 Kč.

Proč by měla autopůjčovna platit za porušení rychlosti, když vůz řídil jejich klient?
Proč by měla snižovat svůj příjem ze své podnikatelské činnosti kvůli neukázněným řidičům?

Z těchto pochopitelných důvodů sdělí autopůjčovna, respektive provozovatel vozidla úřadu jméno řidiče včetně dalších údajů, které na základě smlouvy získala. Žádost o sdělení řidiče je totiž součástí každé takové výzvy.

Úřad musí kontaktovat sděleného řidiče

Úředník, který dostal od provozovatele vozidla údaje o řidiči musí jednat a to tím, že ho kontaktujte. A tady vzniká za mě absurdní situace, kvůli které vzniká problém, na základě kterého se každý provozovatel autopůjčovny musí bránit. A kdo se nebrání? Ten to platí ze svého a v konečné fázi to započítá do svých nákladů, které pak nechá zaplatit všechny klienty. ANO, i ty, kteří NIC neporušili. Kde je ten problém?

Řidič výzvu úřadu ignoruje nebo jízdu popře

Na základě rozhodnutí Ústavního soudu ČR totiž odpovídá za vůz jeho provozovatel a pokud takový řidič popře, že vůz řídil, tak úředník hodí vinu na provozovatele a tím je autopůjčovna. Další problém však je, že provozovatel autopůjčovny nakonec nezaplatí těch 800 Kč, které mu úřad udělil ve výzvě v „prvním kole“, ale udělí mu pokutu mnohem vyšší. V tomto modelovém případě až 5 000 Kč a to není vše! Navíc musí provozovatel vozidla zaplatit také správní poplatek ve výši 1 500 Kč.

Místo 800 Kč, které mohl zaplatit řidič v první výzvě musí zaplatit provozovatel pokutu ve výši až 6 500 Kč a to přesto, že má platnou smlouvu s klientem! I přesto, že on s tím autem nejel a úřadu, který přestupek vyšetřuje sdělil jméno řidiče!

Už chápete, proč se autopůjčovny brání?

Vážně je potřeba dělat hon na provozovatele autopůjčoven, které se na základě platných smluv před těmito řidiči brání? Kteří nechtějí platit pokuty za piráty silnic? Vážně tento krok kritizuje i nějaká rádoby Asociace Autopůjčoven na svých stránkách? Neměla by taková asociace zajišťovat práva pro jejich provozovatele? Jednat s úředníky, aby chránila zájmy svých členů?

Závěrem, platili byste pokuty za svého „kamaráda“?

Kdybyste půjčili auto svému kamarádovi a ten s autem porušoval předpisy, za které byste platili vy, jako provozovatel, jak by se vám to líbilo? Já tedy rozhodně ne. Samozřejmě bych mu nedal smlouvu, na základě které bych mu udělil smluvní pokutu, ale hodně rychle by u mě jako kamarád skončil.

Závěrem musím s tímto honem na autopůjčovny, které se pouze brání jako absurdní a nesmyslný.