(Ne)výhoda neomezených kilometrů

Pokud hledáte auto na dovolenou, možná si říkáte, že upřednostníte autopůjčovnu, která vám nabídne neomezený počet najetých kilometrů. Je to skvělá služba, ale počítejte i s tím, že to neznamená 100% úspěch. Proč? Čtěte.

Neomezené kilometry = starší vozový park

Pokud jste se dozvěděli, že autopůjčovna nabízí v základu ke všem svým autům neomezený počet najetých kilometrů, s velkou jistotu se můžete smířit s tím, že vás posadí do staršího vozu, který bude mít slušný kilometrový nájezd. Z pohledu podnikatelské činnosti totiž autopůjčovna musí vydělat peníze a pokud nebude limitovat klienty počtem kilometrů, pak je musí mít mnohem delší dobu, než autopůjčovny, které omezení mají. Zní to možná nepochopitelně, ale je to tak.

Denní limity často stačí

Při krátkodobém pronájmu se nejčastěji setkáte s denním limitem 200 km. To znamená, že při pronájmu na 10 dní můžete najet 2000 km. Při pronájmu na 30 dní pak 6000 km. Běžnému řidiči toto omezení vystačí. Můžete jet totiž klidně k moři na 14 dní, ale počítejte s tím, že sice první den najedete 1000 km, ale další dny už takový nájezd mít nebudete.

Při překročení doplácíte

Pokud byste náhodou najeli nějaké kilometry navíc, hlavu vám nikdo určitě neutrhne, ale pouze doplatíte kilometry navíc. Výše záleží samozřejmě na typu auta, jeho stáří a samozřejmě autopůjčovně. U 5 let starého auta je logické, že tato cena bude nižší, než u 3 měsíce starého vozu.

Neomezené kilometry za příplatek

Pokud se setkáte s autopůjčovnou, která nabízí neomezený nájezd za příplatek, s vysokou pravděpodobností dostanete novější vůz s nižším kilometrovým nájezdem, protože pro běžné klienty denní limity vystačí. Tento model je spíše pro lidi, kteří potřebují během pár dní ujet velkou vzdálenost.

Jaké řešení je nejlepší?

Nejlepší, co můžete udělat je spočítat si, kolik kilometrů s autem najedete a podle toho si vyberete. Nemá cenu vybírat autopůjčovnu s neomezeným nájezdem, pokud ho nevyužijete. Na druhou stranu si zase můžete vybrat půjčovnu, ve které si půjčíte zánovní auto a zaplatíte jenom něco navíc oproti půjčovně, ze které odjedete s 8 let starým „vrakem“, který bude mít na tachometru 200 tisíc kilometrů.

Jednoduše, věnujte při výběru správné autopůjčovny dostatek času a nenechte se mást slovy jako „nejlevnější“, „nejvýhodnější“, „neomezené kilometry“, „nejskvělejší“, apod.