Nejlevnější autopůjčovna není nejvýhodnější

Nejlevnější autopůjčovna není nejlevnější

Pokud si chcete koupit nejnovější iPhone, je v zásadě úplně jedno ve kterém obchodě si ho pořídíte. S velkou pravděpodobností budete hledat prodejce, který ho nabízí za co nejlevnější cenu. Není na tom nic špatného a je to vlastně zcela logické. Pokud však budete hledat nejlevnější autopůjčovnu, můžete celkem snadno narazit. A právě proto jsem připravil tento článek, ve kterém vás upozorním na nejčastější chyby, které můžete udělat při výběru nejvýhodnější autopůjčovny. Nejlevnější totiž neznamená nejvýhodnější.

Poplatky za lepší výbavu

Jak už jsem se zmiňoval v článku Není auto jako auto nemůžete srovnávat Octavii s Octavií. Budu se opakovat, když zmíním, že to zní hloupě, ale je to jednoduše pravda. Pokud totiž vidíte např. Octavii se sazbou 800 Kč nemusíte to nutně znamenat, že druhá autopůjčovna s cenou 1 200 Kč je drahá. Můžete totiž dostat vůz, který je novější a především mnohem lépe vybavený.

Automatická převodovka s příplatkem 10%

Na internetu jsem našel autopůjčovnu, která má celkem slušné ceny, ale ve spodní části ceníku také informaci o příplatku při zapůjčení vozu s automatickou převodovkou. Neříkám, že je to špatně, pokud by ta informace byla hned u vozu, ale jako doplňující informace mi to nepřipadá moc férové. V podstatě to nutí zájemce o vůz počítat.

Parkovací senzory a klimatizace za příplatek

A pozor! Tím to nekončí! Existují půjčovny, které si nechají připlatit k základní ceně za klimatizaci nebo parkovací senzory. To už je hodně zvláštní.

Poplatky za další řidiče

Obecně nemám rád služby ZDARMA, protože si myslím, že je nakonec vše stejně započítané do ceny, ale na druhou stranu jsem nikdy nepochopil poplatek za druhého řidiče. Pokud si půjčím auto na prodloužený víkend do Rakouska, tak se chci střídat s druhým řidičem. Nemělo by být v zájmu autopůjčovny, abych snižoval riziko únavy a tím i případné nehody? Co stojí dopsat druhého řidiče do smlouvy? 10 vteřin? Některé půjčovny si za druhého řidiče nechají zaplatit a tím se změní cena nájmu. Proto si dávejte pozor na tyto drobné poplatky.

Cesta do zahraničí s navýšením

Pokud se chystáte s autem do zahraničí, rovnou počítejte s tím, že si autopůjčovna může (ale nemusí) naúčtovat nějaké peníze navíc. Některé půjčovny výjezd nezakazují, nezpoplatňují, ale chtějí o tom vědět. S ohledem na riziko krádeží se tomu nemůžeme ani divit. Každopádně si ověřte, zda se cena při výjezdu za hranice nenavýší a pokud ano, tak o kolik.

Kilometrový nájezd v ceně

Při finální kalkulaci počítejte také s volnými kilometry. Některé půjčovny mají denní limit nájezdu 100km, některé 200km a některé klienty neomezují. Ať už potřebujete auto na víkend, týden nebo měsíc, vždy si alespoň přibližně spočítejte, kolik kilometrů se zapůjčeným autem najedete. Pokud pojedete o víkendu na druhou stranu republiky a zpět, 100km limit vám stačit nebude. To samé platí v případě, kdy se chystáte na týden k moři. S denním nájezdem 200km byste problém mít neměli, přesto si to raději spočítejte.

Pozor na neomezené kilometry!

Přestože tomuto tématu chci věnovat samostatný článek, upozorním vás předem, že neomezení kilometry jsou většinou záruka toho, že dostanete starší vůz s vysokým kilometrovým nájezdem. Více informací se dozvíte v připravovaném článku.

Online kalkulace vždy výhodou

Některé autopůjčovny mají na svých webových stránkách pouze tabulkový ceník bez podrobných informacích o vozidlech. Některé pak mají alespoň detailní kartu auta. Nejpřesnější cenu pronájmu však získáte pomocí online kalkulačky, do které z pravidla vyplníte termín zapůjčení, případně nějaké doplňkové služby a rovnou se dozvíte cenu nájmu. V těchto případech na vás nebude čekat žádné překvapení.

Pozor na příliš nízké ceny

Dávejte si velký pozor na autopůjčovny s velmi nízkými ceny. Naslibují vám rezervaci auta za skvělé peníze a při předání se dozvíte, že je auto v servise a místo toho dostanete mnohem starší auto za cenu, za kterou byste dostali v jiné půjčovně mnohem novější vůz. O těchto praktikách se dozvíte v připravovaném článku o nejčastějších tricích autopůjčoven.

Závěrem

Nikdy se nenechte navnadit na nejlevnější cenu, protože velmi často narazíte na něco, co ji navýší. Nejnižší cena je totiž nejčastější trik a to nejen v případě autopůjčoven. Pokud na stránkách půjčovny nenajdete online kalkulaci s přesným ceníkem, raději si nechte připravit přesnou cenovou nabídku.

Setkali jste se s půjčovnou, která vám slíbila vůz, který jste nakonec nedostali? Nebo jste zaplatili více, než jste měli? Napište nám! Upozorníme ostatní!