Nejčastější problémy spojené s pronájmem

V tomto článku se nebudu zaměřovat na nekalé praktiky půjčoven, ale spíše na nejčastější problémy, které si dělají sami zákazníci a to především svou neznalostí. Stačí si přečíst negativní recenze na půjčovny a ty „příběhy“ jsou stejné. Nechci se zastávat všech autopůjčoven, ale za drtivou většinu problémů si totiž mohou autoři negativních recenzí sami. Proč? Čtěte.

Nabídka neodpovídá realitě

Autopůjčovna vám slíbila vůz, ale nakonec jste dostali jiný a navíc horší? Auto muselo náhle na servis? Místo s automatickou převodovkou odjíždíte s manuální? Nechci „házet“ všechny autopůjčovny „do jednoho pytle“, ale jste si vůbec jistí, že vámi objednané auto v půjčovně mají? Viděli jste na webu originální fotky nebo jenom klasické „katalogovky“ stažené z internetu?

Katalogová fotka Škoda Octavia RS
Katalogová fotka na webu není záruka, že auto půjčovna opravdu má.Kromě toho, že se jedná o častou praktiku některých půjčoven, měli jste se sami přesvědčit, že vámi rezervovaný vůz autopůjčovna reálně má.

Jak to poznáte? Pokud nemá půjčovna na webu originální fotky, koukněte na jejich Facebook nebo Instagram. Dnešní prezentace služeb je tak důležitá, že nevidím jediný důvod, proč by se kdokoli nepochlubil svým vozovým parkem. Pokud si auto plánujete půjčit, požádejte autopůjčovnu o reálné fotky. Klidně jim řekněte, že máte špatné zkušenosti a věříte, že si svá auta fotí. Nechtějí vám poslat „důkaz“? Jděte jinam.

Poplatek za čištění vozu?

Půjčili jste si auto za 20 tisíc a divíte se, že vám půjčovna naúčtovala navíc poplatek za čištění vozu? Pokud vás autopůjčovna o tomto poplatku neinformovala, pak je samozřejmě na místě, abyste nic takového neplatili! Pokud je však tento poplatek ve smlouvě, pak není co řešit. Každá půjčovna by vám měla předat čistý vůz a očekává se, že ve stejném stavu ho i vrátíte. Nikdo vám nebrání strávit dopoledne tím, že auto umyjete z venku i zevnitř.

Proč není čištění v ceně?

Možná mě budete mít za blázna, ale já s tímto poplatek nemám žádný problém. Představte si, že někomu pronajmete byt nebo chalupu. Myslíte si, že v základní ceně nájmu je i úklid? Stejně, jako můžete ten byt a chalupu uklidit, můžete tak učinit i u auta. Nechce se vám? Musíte zaplatit někoho, kdo to udělá za vás. Výše poplatku za vyčištění je pak na autopůjčovně.

Připomínám však, že o výši poplatku musíte být seznámeni a měl by být uvedený ve smlouvě.

Pokuta 10 000 Kč za kouření ve vozidle!

kouření v autě
Kouření ve vozech autopůjčovny zakazují a přísně pokutují!

Když jsem četl negativní recenzi od zákazníka za to, že dostal pokutu 10 tisíc za kouření ve vozidle, říkal jsem si, jestli to myslí vážně. Podle vyjádření autopůjčovny totiž o této pokutě věděl (byla zahrnutá ve smlouvě). Byl naštvaný na výši pokuty, protože prý čištění nemůže stát víc, než 1 000 Kč. Moje reakce?

Jsem nekuřák a jsem strašně rád, že se v restauracích nekouří. Pravdou je, že jsem patřil dlouhá léta mezi kuřáky, ale už přes 9 let abstinuji a jestli mi něco fakt vadilo, tak zápach z cigaret. Stačilo jít na 10 minut do baru a člověk smrděl, jak kdyby tam byl týden. A kouření v autě? Stačí si sednout do auta taxislužby a hned poznáte, jestli řidič kouří nebo ne. Jde to cítit i kdyby měl měsíc otevřené okénko. Neznám půjčovnu, která by kouření v autě akceptovala a proto to tak tvrdě pokutují. Proč?

Ptal jsem se při posledním pronájmu v autopůjčovně jakou mají pokutu a jestli to není moc a odpověď? Celé auto se musí profesionálně vytepovat, provonět a nechat i několik dní větrat. Co to znamená pro autopůjčovnu? Místo toho, aby auto jezdilo, tak stojí. A to stojí peníze. A přitom stačilo neporušit jednoduché pravidlo a to nekouřit v autě.

Ty škrábance tam už byly!

Při zapůjčení auta je ve vašem vlastním zájmu, abyste si auto co nejdůkladněji prošli a do předávacího protokolu nechali zaznamenat každé poškození. Určitě máte mobilní telefon, takže ho vytáhněte a udělejte si detailní fotografie. Klidně ať jich je 50! Každá férová autopůjčovna vám nebude bránit. Vyvarujete se totiž častým problémům aneb „tohle tam už bylo“. A máte důkaz? Nemáte. Pak máte smůlu.

Pamatuji si jak se mnou chtěli „vydrbat“ v autorizovaném servise v Olomouci, kdy po mě chtěli podpis předávacího protokolu ještě předtím, než jsem ho vůbec viděl. O tom, jak nemá vypadat předávání auta napíši samostatný článek.

Každopádně, pokud si jdete půjčit auto, nevěřte nikdy nikomu a vše si zdokumentujte. Ona si to 100% udělá i autopůjčovna, ale těch pár fotek ve vašem telefonu vám může ušetřit spoustu nervů.

Poplatek za dotankování! Vydřiduši!

tankování auta
Před vrácením auto dotankujte a vyhnete se komplikacím.

Pokud dostanete auto s plnou nádrží, pak se očekává, že ho i vrátíte s plnou nádrží. Věřte mi, že každá autopůjčovna tuto informaci ve smlouvě má a pokud ne, tak si minimálně poznačí stav nádrže při předání. A tento stav očekávají i v momentě, kdy auto vracíte. Proto se vlastně divím, že se lidi zlobí, že si autopůjčovna strhla z kauce poplatek za dotankování. Máte podezření, že natankovali více? Chyba je však na vaší straně, protože stačilo zajet na čerpací stanici a dotankovat. Pokud byste totiž vrátili vůz ve stejném stavu, nikdo vám tento poplatek naúčtovat nemůže. Takže si za to vlastně můžete sami. Nedělejte tyto základní chyby, protože zbytečně dáváte šanci půjčovně na vás něco vydělat.

Porušování dopravních předpisů

Narazil jsem na negativní recenze na jednu pražskou půjčovnu, která navyšuje denní sazbu v případě opakovaného porušování dopravních předpisů. Nejprve jsem si říkal, že autopůjčovna není policie a nemůže vám dát pokutu za rychlost, ale když jsem si četl ty negativní recenze, názor jsem změnil.

Majitel autopůjčovny na takové recenze reagoval a ty příběhy byly vždy stejné. Někdo si půjčil auto a v Česku i v zahraničí jezdil jako pirát. Klidně rychlostí vyšší než 200km/h. Byla tam zmínka i o rychlosti 100km/h v obci, kde je povolená rychlost 50km/h. Teď si říkáte, že to nemusí majitele autopůjčovny zajímat, ale pozor! Musí!

Provozovatel vozidla musí zajistit, aby řidič jeho auta dodržoval předpisy!

Takto rozhodl ústavní soud! Pro jistotu uvádím i zdroj této informace.

Klienti této půjčovny si stěžují, že zaplatili vyšší částku (podle majitele však podle platné smlouvy) kvůli porušování rychlostních limitů. Můžeme se na to dívat očima klienta a očima autopůjčovny. Celkem by mě zajímalo, jestli někdo toto navýšení ceny soudně vymáhal. Muselo by to být u soudu zábavné.

Klient: Oni mi navýšili cenu o X tisíc, protože jsem jel 200km/h na dálnici.
Autopůjčovna: Ano, protože tam je povolená rychlost 130km/h a já jsem povinnen na základě rozhodnutí ústavního soudu zajistit, aby řidič dodržoval předpisy a to na základě sankcí uvedené ve smlouvě.

Co by na to asi řekl soudce? To by mě fakt zajímalo.

agresivní řidič
Finanční znevýhodnění pro silniční piráty je zcela na místě!

Klient jezdí rychle a zaplatí více

Pokud si půjčím auto a mám ve smlouvě změnu ceny v případě porušování dopravních předpisů, pak je celkem záhadou, proč si v takové autopůjčovně auto pirát silnic půjčí. Běžný řidič, který nemá potřebu testovat maximální rychlost půjčeného auta totiž zaplatí tolik, kolik má. Je to jako když si kuřák půjčí auto, ví, že pokuta za kouření ve voze je 10 000 Kč, ale stejně si v něm zapálí a pak si stěžuje, že dostal smluvní pokutu. Pokud hledáte auto na okruh, najděte si půjčovnu, která s tím souhlasí. Jednoduché.

Autopůjčovně se zvýší náklady a ty si nechá zaplatit

V dnešní době stacionárních radarů není žádné překvapení, když dostanete pokutu za rychlost i při překročení o 5km/h. Ta putuje samozřejmě provozovateli a tím je autopůjčovna. Ta sice zná moc dobře řidiče, který vůz řídil, ale to úřady moc nezajímá. Chcete důkaz? Tady máte zdroj. Úřady jdou cestou nejmenšího odporu a jako viníka označí provozovatele, který, jak už jsem psal výše, musí zajistit, aby řidič jeho auta dodržoval předpisy! Takže kdo zaplatí pokutu? Autopůjčovna. Ta samozřejmě kontaktujte řidiče, ale protože víme, že pokuta může přijít klidně za 10 měsíců a to už autopůjčovna nemá žádnou kauci tak to nemá z čeho brát. Nebo ano?

Rychlejší amortizace?

A teď věc druhá. Jak psal i sám majitel autopůjčovny, proti kterým se tito naštvaní klienti bouří v recenzích, vysokou rychlostí dochází k rychlejší amortizaci vozidla a kdo to má platit? Autopůjčovna? Příklad. Představte si, že jedete 200km/h a najednou musíte brzdit na 90km/h, protože se před vámi objeví pomalé vozidlo. Kromě toho, že hrozí fatální nehoda dochází i k opotřebení brzd a pneumatik, které se pak musí častěji měnit. A teď je otázkou, proč by to měla platit autopůjčovna v momentě, kdy s autem jede jejich klient 200km/h? Já v tom opravdu žádný problém nevidím. Osobně mít autopůjčovnu, jednám přinejmenším podobně.

Pokud si tedy plánujete půjčit auto a jezdit jako pirát, vřele doporučuji se informovat v autopůjčovně, jestli vám takovou jízdu budou tolerovat. Ještě pro informaci, autopůjčovna, respektive majitel zmíněné půjčovny psal o toleranci 20km/h. Ušetříte totiž navýšení ceny, kterou v tomto případně půjčovna má ve své smlouvě.

Problém se spoluúčastí kvůli nehodě!

dopravní nehoda
V případě dopravní nehody volejte vždy policii a oznamte to i půjčovně!

Autopůjčovny mají v drtivé většině (výjimkou jsou snad jen půjčovny s auty na odpis) sjednané havarijní pojištění, ale pozor! V případě jakékoli nehody zavolejte ve vlastním zájmu do autopůjčovny a informujte se jak postupovat. S vysokou pravděpodobností vás vyzvou, abyste zavolali policii. Nejhorší, co můžete udělat je odjet s pocitem, že to vyřešíte až při vrácení. Půjčovny mají totiž často ve svých smlouvách, že při každé nehodě je potřeba volat policii kvůli policejnímu protokolu, který pak předávají půjčovně.

Co riskujete, když tak neučiníte? Autopůjčovna vám může naúčtovat až 100% spoluúčast, protože škodu, která není zdokumentovaná a řádně nahlášená nelze uplatnit v rámci havarijního pojištění. V žádném případě tu neplatí, že se policie volá až při škodě vyšší jak 100 000 Kč. Proto si vždy uložte číslo do autopůjčovny a v případě problémů volejte! Chráníte tím svou především svou peněženku.

 

To by mohlo k nejčastějším problémům spojeným s pronájmem aut stačit. V dalším článku se podíváme na nejčastější praktiky autopůjčoven.